Pług, który nie orze, rdzewieje – głosi ludowe porzekadło

Co zatem masz robić? Pamiętaj o ruchu, ruchu i jeszcze raz ruchu – i to nie intensywnym, ale umiarkowanym, za to systematycznym i konsekwentnym!!!!!!








Ważne sportowe przysłowie!

"ćwicz ciężko, wygrywaj łatwo - żeby innym było trudniej"

czwartek, 6 maja 2010

Kulturystyka, siłownia

Witam Wszystkich ponownie. Wczoraj zachęcałam do wizyty w fitness klubach, dzisiaj zaproponuje Wam siłownie. Wiele ludzi tam uczęszcza. To dobry pomysł także na spotkanie się po ciężkiej pracy ze znajomymi. A komu to się spodoba to może i kulturystyka?




Trening na masę, kulturystyka






Kulturystyka:
Dyscyplina sportu amatorska lub zawodowa. Polega na kształtowaniu ciała poprzez ćwiczenia fizyczne. Wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX w. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX w. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB.

Od 1970 roku organizowane są również zawody dla kobiet. Podczas zawodów oceniany jest wygląd zawodników (symetria umięśnienia, separacja mięśni, pozy, poszczególne partie).

Rozwojem kulturystyki na świecie kieruje Międzynarodowa Federacja Kulturystyki (IFBB), natomiast w Polsce od 1988 istnieje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970-1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe.

Kulturystyka lub fitness czyli sporty pozwalające na uzyskanie upodobanej sylwetki są dziedzinami tylko dla wytrwałych. Serwis poświęcony fitness i sportom siłowym oraz kulturystyce. Zawiera porady, informacje i działy takie jak: sporty siłowe, odżywki, suplementy, dieta, trening, odchudzanie i szeroko pojęty aktywny tryb życia. Mamy nadzieje, że nasze treści okażą się przydatne i uczynią Twój trening bardziej efektywny.

Siłownia to sposób nie tylko by wypracować mięśnie, gdyż na siłowni można także skutecznie schudnąć. Niestety kulturystyka to nie łatwy orzech do zgryzienia. Nie jest łatwo by wyglądać jak kulturysta. Droga do godnych podziwu bicepsów jest długa, nie wystarczą do tego trzy wizyty na siłowni tygodniowo. Siłownia jest pełna maszyn, bądź ciężarów. Można precyzyjnie ćwiczyć poszczególne grupy mięśni samemu lub pod opieką trenera. Idąc pierwszy raz na siłownię, powinno się powiedzieć trenerowi, co chcesz osiągnąć czy schudnąć, czy nabrać na masie, wyrzeźbić mięśnie, czy nabrać kondycji.


16 maja o godzinie 16.00 w klubie akademickim "Arka" rozpoczną się Uniwersyteckie Mistrzostwa Polski w Kulturystyce. Uczestnikami zawodów będą studenci uczelni wyższych z całej Polski.



Kulturystyka

Kulturystyka

Kategorie startowe:
Kulturystyka mężczyzn
- do 75 kg;
- do 80 kg;
- do 90 kg;
- +90kg
- open

Jeśli w kategorii wagowej będzie mniej niż trzech zawodników, zostanie ona połączona z wyższą kategorią wagową.

Program zawodów:
16 maja 2009r (sobota) godz. 16:00

Eliminacje i półfinały:
- kulturyści, kat. 75, 80, 90 i +90 kg - I runda (porównania)

Finały (bezpośrednio po zakończeniu półfinałów):

Studenci:
- kulturyści, kat. 75 kg - II runda (program dowolny) i III runda (pozy obowiązkowe i dogrywka)
- kulturyści, kat. 80 kg - II runda (program dowolny) i III runda (pozy obowiązkowe i dogrywka)
- kulturyści, kat. 90 kg - II runda (program dowolny) i III runda (pozy obowiązkowe i dogrywka)
- kulturyści, kat. +90 kg - II runda (program dowolny) i III runda (pozy obowiązkowe i dogrywka)
- kulturyści, open - II runda (program dowolny) i III runda (pozy obowiązkowe i dogrywka)

Jak rosną mięśnie?

Jak rosną mięśnie?

Organizm ciągle ulega zmianom, pozostaje w stanie dynamicznym. Dlaczego rosną mięśnie? Codziennie traci dużą ilość elementów i codziennie te elementy odbudowywuje. Zauważcie, iż w dzieciństwie dojrzewamy i stale rośniemy. Odbudowa wtedy jest o wiele większa niż rozpad. W wieku dojrzałym utrata z odbudową wyrównuje się, natomiast w wieku podeszłym tracimy więcej niż organizm pozwala nam odbudować.

Stan równowagi dynamicznej można nagiąć. Zgodnie z powszechnie panującą teorią intensywne ćwiczenia powodują mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. W miejscu, gdzie pojawiły się mikroukruszenia, pojawiają się komórki satelitarne, które włączają się do tkanki mięśnia i rozpoczynają produkcję białka, które wypełnia rozdarcie. Przy nadmiernej utracie tkanek organizm dostaje szoku (dlatego tak ważne jest w kulturystyce by ciągle starać się szokować nasze mięśnie). Organizm zaczyna gromadzić nadmiar elementów, stale go odbudowywuje, wzmacnia.

Dlaczego rosną mięśnie?

Mięśnie to 90% białka. Podczas intensywnego treningu, mięśnie wykonują pracę i tracą białko. To właśnie jest znak dla organizmu do nadkompensacji białek, czyli rozwoju masy mięśniowej.

Gdy rozpoczynamy trening siłowy wzrost naszej masy mięśniowej nie następuje natychmiast - organizm najpierw musi się przyzwyczaić, przejść przez okres adaptacji czyli przystosowania do obciążeń i to nie tylko w odniesieniu do mięśni ale także w stosunku do centralnego układu nerwowego. Zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego polegają głównie na zwiększeniu częstości sygnałów wysyłanych od mózgu do mięśni w trakcie wysiłku i poprawę we wzajemnej synchronizacji pracy poszczególnych mięśni oraz ich grup. Zjawisko to jest też przyczyna faktu że w pierwszym miesiącu ćwiczeń bardzo rzadko można zaobserwować jakiekolwiek przyrosty mięśni. Proces adaptacji układu nerwowego, w zależności od dostosowania treningu trwa od 4 do 9 tygodni. W tym okresie trenujący może głównie zaobserwować wzrost siły wyrażający się zdolnością do podnoszenia większych ciężarów, co świadczy zarówno o przystosowaniu układu nerwowego jak i o uczeniu sie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń.

Po wstępnym okresie adaptacji zaczynamy obserwować pierwsze oznaki wzrostu mięsni. Pojawiają sie one zwykle około 4-5 tygodnia ćwiczeń. Tak naprawdę do końca nie wiadomo co jest głównym czynnikiem pobudzającym mięśnie do wzrostu, zidentyfikowano jednak kilka kluczowych czynników bez których wzrost mięśni jest niemożliwy. Są to :

- dostępność białek budulcowych
- obciążenie
- praca metaboliczna
- progresja
- ruch ekscentryczny
- wystarczający czas regeneracji

Czego unikać?

Tu trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli mięśnie poddane zostaną treningu, który doprowadza do przetrenowania, dochodzi do tak znacznej utraty elementów białkowych, czyli komórka nie może ich już ani nadkompensować, ani nawet spróbować naprawić. Taka komórka ginie i zostaje zastąpiona komórką nową. Zniszczoną komórkę zastępuje komórka dojrzewająca w wyniku podziału redukcyjnego komórki macierzystej. Trening powinien być intensywny i dokładny, lecz dostosowany do własnych możliwości.

Z racji, że komórki macierzyste są komórkami zarodkowymi i są nieśmiertelne, stąd niektórzy demagodzy wysnuli wniosek, że niszcząc mięśnie zbyt intensywnym i ciężkim treningiem, można osiągnąć niesamowite rezultaty. Głupota.

Jak działać?

Najważniejszy jest dobrze dobrany trening. Jest to metoda prób i błędów, dlatego kulturystyka jest sportem dla osób wytrwałych. Dobrze dobrany indywidualnie do możwliwości trening będzie powodował sporą utratę białek mięśniowych, bez niszczenia całych komórek. W tej sytuacji mięśnie zostaną zmuszone do nadkompensacji zaistniałych strat. Sportowiec będzie mógł cieszyć się z przyrostu masy i siły.

Katabolizm - Jest to rozpad białek, usuwa niefunkcjonalne elementy białkowe.
Anabolizm - Odbudowa i nadbudowa elementów białek.

Są to nierozłączne zjawiska metaboliczne, które zachodzą podczas treningu i po treningu (do kilku dni).

Poza dobrze dobranym treningiem i poprawną regeneracją, należy pamiętać o tym że wzrost mięśni następuje wyłącznie przy dostępności (nadmiarze) kalorii i białek. Bez poprawnie dobranej diety nie osiągniemy wyznaczonego celu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz